
Астрономическата пролет настъпва днес
20 март 2015, Петък | 11:04 | общество
Пролетта пристига със слънчево затъмнение
На 20-ти март настъпва едно от най-очакваните астрономически събития на 2015 година – пълно слънчево затъмнение.Слънчево затъмнение e астрономично явление, при което Слънцето става изцяло или частично невидимо откъм Земята, скрито от диска на Луната. То се наблюдава, когато Луната е между Слънцето и Земята и трите небесни тела се намират на една линия.
Слънчевото затъмнение на 20-ти март се пада в деня на пролетното равноденствие, когато Слънцето и Луната ще се срещнат на небесния екватор в съзвездие Риби.
По този начин затъмнението символично ще отбележи настъпването на астрономическата пролет. Затъмнението на 20-ти март ще бъде пълно, но ивицата на пълната фаза ще премине далеч от големите градове.
Затъмнението ще започне в северната част на Атлантика, ще премине през Фарьорските острови и Норвежко море, лунната сянка ще се плъзне към архипелага Шпицберген, а след това – далече на север, за да се отстрани от земното кълбо в района на Северния полюс.
Единствените места за наблюдение на пълната фаза на сушата ще бъдат Фарьорските острови и Шпицберген.
За наблюдател от София затъмнението ще започне в 10 часа, 41 минути и 51 секунди, съобщава НАО Рожен. Максималната му фаза ще настъпи в 11:49:05 часа, когато Луната ще е закрила почти 53% от слънчевия диск. Тогава явлението ще се наблюдава съвсем удобно на височина 46° над хоризонта в посока югоизток-юг.
Краят на затъмнението ще настъпи в 12:58:07 часа, т.е. наблюдавано от София, явлението ще продължи 2 часа, 16 минути и 16 секунди.
От НАО Рожен напомнят, че наблюдението на затъмнението с невъоръжено око е опасно за зрението. Необходимо е да се използват специални защитни слънчеви филтри, предпазващи зрението. Обективите или окулярите на използваните бинокли, зрителни тръби или телескопи трябва задължително да бъдат защитени с такива филтри.
Само няколко часа след слънчевото затъмнение настъпва и астрономическата пролет – 21-ви март в 00:45 ч. българско време. На 21 март денят и нощта са почти равни по продължителност, оттам насетне денят започва да расте, а нощта да намалява.
През следващата седмица, в 3 часа през нощта на 29-ти март, местим и стрелките на часовника и преминаването към лятното часово време – с един час напред. Това се прави винаги в последната неделя на месец март. Към зимното часове време се отива в последната неделя на октомври – тази година на 25 октомври.
Коментари
Изпратете коментар.
Тази страница е защитена от Закона за авторско право и сродните му права. Никоя част от тази страница не може да бъде използвана под какъвто и да е начин без изричното, писмено съгласие на авторите.
© 2009-2010 - Gradvelin.com - Велинградска медийна и информационна агенция - Всички права запазени