18 май 2017, Четвъртък | 15:30 | прессъобщение
„Кръгла маса” във връзка със строежа, структурата, здравословното състояние и възобновяването на горските култури, създадени след смерча в Западните Родопи през 1961 година
Във връзка с изпълнение на договор за международно научно сътрудничество между Институт за гората-Българска академия на науките и Институт по горска екология- Словашка академия на науките, гр.Зволен, Словакия “Структура, здравен статус и възобновителна способност на дендроценози разстроени от ветрова инвазия в Рило-Родопския масив, Витоша, Ниски и Високи Татри” на 13.05.2017 г. по предложение на ръководството на ТП ДГС Селище, учени от двете научни институции представиха проекта, свързан със здравословното състояние и възобновяването на насаждения, пострадали от ветрова инвазия през 1961 г. в региона. На състоялата се „кръгла маса”, провела се в стопанството, присъстваха: зам. Директорът на ЮЦДП Смолян инж. Е. Лилов,инж. В.Чолаков- директор на ДГС „ Селище”, инж. Ст.Поптомов- зам.директор на ДГС „ Селище”, инж. П. Костов – РДГ Пазарджик, инж. Г. Велинов, Лесозащитна станция- Пловдив, инж.Бл. Джонгалов от УОГС Юндола, експерти от Държавните горски стопанства от района, представители на администрацията от гр. Сърница, лесовъди с висше и средно образование, работещи в ТП ДГС Селище, начело с координиращия специалист по отношение на проекта от страна на ДГС- инж.Иванка Бояджиева-Драева.
За целите и задачите на международния проект бе представена мултимедийна презентация за структурата на дървостоите, математически и визуални модели за техния растеж, развитие и особености от гл. ас. д-р Ангел Ферезлиев от Нучноизследователската база на Института за гората във Велинград и от ръководителя на проекта проф.дсн Христо Цаков.
Учените от Словакия RNDRIvanMihal и Dr. MilanBarna отговориха на въпроси, свързани с промени в облистването на короните, гъбни заболявания и насекомни вредители. Те споделиха словашкия опит за борба с природните ветрови нарушения и лесовъдски практики.
На терена се дискутираха първите резултати от проучванията върху биологията, развитието и причинените щети от Blastophagus (Tomicus) piniperda, T. minor (голям и малък горски градинар), Ipsacuminatus(върхов корояд), коренови гъбни заболявания, деформации на стъблата, повреди от паша и др.
Коментирани бяха мерките за борба с вредителите чрез залагане на „ловни дървета”, феромонови уловки и нуждата от мониторингови наблюдения.
Установено бе съответствие в методиката за визуализация на обезлистване на короните и разлики в метода за наличие на горския градинар и щетите от него.
Според програмата за тази година, в периода 10-13.05. 2017 г., учените от двата научни Института осъществиха третия заключителен етап от проекта, като изследваха възобновителните процеси чрез опитни преброителни площадки от експериментални площи, заложени в територии, пострадали преди 56 години от ветровала, при които е процедирано различно при последващото им възстановяване( залесяване).
Автор:
д-р, инж. Ангел Ферезлиев- главен асистент в БАН, ръководител на Научноизследователската база за иглолистните гори- Велинград
Коментари
Изпратете коментар.
Тази страница е защитена от Закона за авторско право и сродните му права. Никоя част от тази страница не може да бъде използвана под какъвто и да е начин без изричното, писмено съгласие на авторите.
© 2009-2010 - Gradvelin.com - Велинградска медийна и информационна агенция - Всички права запазени