Песента на дървото
06 март 2020, Петък | 08:05 | култура
Музикални инструменти разказват „Песента на дървото” в Исторически музей – Велинград
На 5-ти март в Исторически музей-Велинград бе открита изложба „Песента на дървото”.
В нея са подредени над сто класически и традиционни музикални инструменти, изработени от дърво, от фонда на Регионален етнографски музей – Пловдив. Сред тях са тамбури, гъдулки, цитри, цигулки, тъпани, дайрета, двоянки, гусли, зурни и най-старите от фонда на пловдивския музей – цимбал и канон от средата на 19 век.
Има и две гъдулки и един тъпан, които са били изработени в средата на миналия век във Велинград. Според Биляна Попова и Лора Христозова, които представиха изложбата, всеки инструмент има поне две истории- на майстора-създател и на музиканта, който е свирил на него.
Желаещите , могат да посетят експозицията и да научат историята на дървените музикални и нструменти до края на месец април.
Приятно се вписаха изпълненията на тамбурашкия състав към ОНЧ „Св Св Кирил и Методий- 1905” с ръководители д-р Петьо Кръстев и Иван Пещерски, както и на детския хор към ансамбъл „Чепинче” с ръководител Ели Саздова.
Коментари
Изпратете коментар.
Тази страница е защитена от Закона за авторско право и сродните му права. Никоя част от тази страница не може да бъде използвана под какъвто и да е начин без изричното, писмено съгласие на авторите.
© 2009-2010 - Gradvelin.com - Велинградска медийна и информационна агенция - Всички права запазени