Ползата от подправките
02 декември 2011, Петък | 17:37
Знаем, че българската кухня е немислима без подправките. Свикнали сме да ги употребяваме, без да се замисляме дори, че придават не само хубавия вкус на ястието,но са и много полезни.
КИМИОН
Плодовете на кимиона влияят на рецепторите на вкуса , увеличават функцията на храносмилателния апарат, забавят процесите на гниене и ферментация. Използването на кимиона подобрява кръвообращението , помага при кашлица , премахва болките в стомаха и червата, ефикасно средство при газове и подут корем. За отстраняване на газовете и спазмите в храносмилателния такт може да си направите следния чай: Една чаена лъжичка кимион се залива с 250 мл вряла вода и след 10 минути се прецежда. Пие се топъл , на малки глътки, преди ядене.
КАРАМФИЛЪТ
е подправка, която може би рядко използваме, свързваме я най-вече с домашно приготвената баклава. Сред подправките карамфилът е най-мощният антиоксидант. Причината е, че съдържа голямо количество фенолни вещества. Карамфилът възбужда апетита, премахва стомашно-чревни болки , помага при влошаване на паметта в напреднала възраст. Аналгетичните свойства и антисептични свойства на карамфила спомагат оздравяването по време на настинка или грип. бързо А добавянето на карамфил към чая или кафето, действа сгряващо.
ГОРЧИЦАТА
която придава особен вкус на кремвиршите, има свойството да облекчава симптомите на простуда. Според проучване на английски учени, приемът на една чаена лъжичка пикантна горчица след ядене усилва метаболизма за няколко часа с 20 до 25%.
МАГДАНОЗ
Като подправка магданозът е най-добър в свежа, зелена форма. В магданоза се намира едно специално вещество-миристицин, което възпрепятства образуването на тумор в белите дробове. Магданозът съдържа много лутеолин, необходим за предпазване на очите от вредните ултравиолетови лъчи и това е добре за нашето зрение. Много добра подправка за сърдечноболни. При задържане на течности в организма и при отоци на вените, е много полезно да се яде магданоз.
С толкова много хлорофил в него, магданозът е отлична подправка за повече ястия. Той възбужда апетита, стимулира отделянето на храносмилателните сокове, усилва образуването и отделянето на жлъчка. Трябва да се използва умерено при хора с бъбречни и чернодробни заболявания. Магданозът е много полезен и при възрастни хора с хипертрофия на простатата, тъй като облекчава уринирането.
ИНДИЙСКОТО ОРЕХЧЕ
придава особен аромат на супите, сосовете, зеленчуковите ястия. Има болкоуспокояващо действие, подобрява кръвообращението , успокоява болките при разширени вени, при главоболие, при стомашни и чревни болки. Добре действа при нервни заболявания, при стомашни киселини, за засилване на паметта. Да не се използва от бременни жени и деца.
КУРКУМАТА
с приятния си жълт цвят придава изкусителен вид на готвения ориз. Тя има силно антиоксидантно действие , Източникът на антиоксиданти в куркумата са куркуминоидите, които са: - От 5 до 8 пъти по-силни от вит. Е и вит.С; - 3 пъти по-силни от гроздовите семена или екстракт от борова кора. Куркумата подобрява вида на кожата, помага при нарушено храносмилане, при проблеми с черния дроб, пречиства кръвта.
Особено добра е за хора, страдащи от ремватоиден артрит. Половин чаена лъжичка куркума се поръсва на порция супа или друго ястие, с което се храните. Куркумата, в комбинация с карфиол, може да предотврати рак на простатата и да забави растежа на съществуващи ракови клетки.
Куркумата е силен антисептик. Тя се справя успешно с диария и метеоризъм. За целта се препоръчва да се изпие чаша вода с 1 чаена лъжичка куркума.
В случаи на отравяне с химикали се препоръчва в храната, която приемаме, да се добави куркума. Куркумата ефективно извежда токсините от организма. При простуда, кашлица и грип половин чаена лъжичка куркума се смесва с 30 мл топло мляко. Приема се 3-4 пъти на ден. За облекчение на фарингит смесете 1чаена лъжичка. мед с 1/2 ч. л. куркума. Дръжте в устата по няколко минути 3-4 пъти дневно.
Всекидневното добавяне на чаена лъжичка куркума към супите, дресинга за салата и в други ястия, е прост и икономичен начин да се приемат достатъчни количества от тази полезна подправка. Вечер, преди сън, може да приемете чаша мляко с щипка куркума. Но трябва да знаете, че куркумата не трябва да се ползва от бременни жени, от хора с жлъчно заболяване, тъй като може да увеличи жлъчния поток и да създаде възможност за внезапно обостряне. Хора,които приемат лекарства за разреждане на кръвта, също трябва да избягват куркумата.
КАНЕЛАТА
е предпочитана подправка при хора с повишена кръвна захар, но разбира се , тя може да се използва от всеки, който харесва нейния специфичен вкус и мирис. Тя има противовъзпалително и заздравяващо действие, стимулира сърдечната дейност, регулира храносмилането. 1 кафена лъжичка канела, прибавена в десерта, може да предотврати покачването на нивото на кръвната захар в кръвта след нахранване.
Според изследване на Университета в Копенхаген, за намаляване болката от артрит може да се взема половин чаена лъжичка канела с една чаена лъжичка мед преди закуска.
ДЖОДЖЕНЪТ
е една много любима подправка за българина? Та какво е вкусно приготвен боб без джоджен? Може би малко хора знаят, че при лош дъх в устата е полезно да се жабури със запарка от джоджен. Тя се приготвя по следния начин: Две чаени лъжички пресен, нарязан джоджен се залива с чаена чаша вряла вода. Кисне, докато се охлади, прибавят се 20 капки оцет и се ползва.
Джодженът е чудесно средство за успокоение на чревните спазми, тъй като тонизира червата и спомага за нормално храносмилане. Отвара от листа от джоджен помага при колит, ентероколит, диария, газове и подуване на корема, болки в стомаха при женско неразположение. Отвара от джоджен успокоява стомаха при повръщане и намалява гаденето.
КОПЪРЪТ
който обикновено свързваме със студения таратор и консервираните кисели краставички, е изключително полезен. Още от древността е бил използван като лекарство при пиелонефрити, цистити и образуване на камъни в бъбреците. При тези заболявания може да се направи следната настойка: Една супена лъжица семена от копър се заливат с 200 мл вряла вода, стои похлупено 15 минути и се прецежда. От тази настойка се взема по една супена лъжица 5- 6 пъти дневно.
Копърът се ползва при високо кръвно налягане, заболяване на жлъчката , газове в стомаха и червата. За възбуждане на апетит се вземат 3 супени лъжици пресни листа с кисело мляко, 3 пъти дневно 15-20 минути преди хранене.
Поради силното си антибактериално действие копърът не позволява развитието на вътрешни за организма инфекции и възпаления. Съдържа много калций и за това се препоръчва след настъпването на менопауза при жените, а също и при ревматоиден артрит и други заболявания от този вид.
Отвара от копър е много ефективна при безсъние.
ЧУБРИЦАТА
притежава антисептично, спазмолитично, потогонно действие. Прилага се още при високо кръвно налягане, сърцебиене, главоболие, хрема, кашлица и др. Тя намалява образуването на газове в червата и е отлична подправка за трудно смилаеми храни- стар фасул, зеле и др.
ЧЕРЕН ПИПЕР
На почти всяко ястие, да не говорим за тези, приготвени от мляно месо, се добавя черен пипер. Добре е да си купувате черен пипер на зърна ,сами да си го смелите и да го слагате на края на приготвянето на ястието, за да не загуби аромата и качествата си. Черният пипер притежава антимикробни свойства, възбужда апетита, но трябва да внимаваме с него, защото в по-големи количества може да причини възпаление на лигавицата на бъбреците, жлъчните пътища и храносмилателните органи. Достатъчно е едно зрънце черен пипер на порция ядене.
ЯБЪЛКОВИЯТ ОЦЕТ
с който свикнали да подправяме салати и други ястия, е изключително полезен. Ябълковият оцет съдържа 19 от 22-та най- необходими за здравето ни елемента. Той нормализира кръвното налягане, подобрява кръвообращението, намалява риска от инфаркт. Ябълковият оцет спомага за разграждане на натрупаните в тялото мазнини и не позволява за по-нататъшното натрупване на тлъстини. Ето защо лекарите препоръчват при всяко хранене да се пият по две чаени лъжички оцет в чаша вода. При стрес, главоболие, мигрена, ябълковият оцет също може да помогне. При всяко хранене може да се взема по една чаена лъжичка ябълков оцет, разтворен във вода. Така ще се възстанови естествената киселинна среда в организма.
ЧЕРВЕН ПИПЕР
Това е може би най-традиционната българска подправка. Капсицинът, който е най- важната му съставка, спомага за отделяне на храносмилателен сок.С червения пипер трябва да се внимава, защото може да раздразни лигавицата на храносмилателните органи. Болни с възпалителни заболявания и такива с хемероиди, да го избягват.
В българската кухня присъства не само обикновения червен пипер, но и лютият червен пипер, който не трябва да подценяваме. действа Той действа благоприятно на цялата храносмилателна система, на сърцето и обмяната на веществата.
В червения пипер има високо съдържание на витамини А и C, целият комплекс от витамини B, както и органичен калций и калий, което го прави много полезен за сърцето.Приемайки червения пипер като подправка, се засилва циркулацията на кръвта в тялото, като по този начин се подобрява работата на сърдечно-съдовата система. Според изследвания червеният пипер има свойство да се бори с канцерогенни образувания., като убива раковите клетки, без да уврежда здравите.
ДАФИНОВ ЛИСТ
Може би не всеки обича дафинов лист, поради специфичния му и силен аромат, но той е широко използван. Дафиновият лист стимулира храносмилателната система, като предпазва от газовеи защитава черния дроб. Слага се 10-15 мин.преди края на готвенето, защото придава горчив вкус на ястието, ако престои повече. Отварата, приготвена от дафинов лист способства премахването на камъните в бъбреците, помага при чревни спазми, нормализира работата на стомаха. Ако се смеси отвара от дафинов лист с царевично олио, се получава мазило, което се втрива в кожата при артрит и невралгия, а смес от оцет, мед дафинова отвара помага при ревматизъм и болки в ставите.
Дафиновият лист ще ви помогне и при синузит, като облекчава дишането. Препоръчително е да се капне в носа една капка от маслото, което може да си приготвите сами. Нарязвате на дребно 30 г. дафинови листа и ги заливате с чаша растително масло. Престоява 5 дни, прецежда се и използва.
Дафиновият лист е много добро средство за повишавате на имунитета.
За суха кашлица пийте чай от дафинов лист вечер, преди лягане.
При артрозни заболявания - коксартроза, гонартроза си направете маслен екстракт от дафинов лист. Накъсайте на ситно 10 -15 грама дафинови листа и прибавяте 50 милилитра олио. Оставя се да престои 1 седмица на тъмно и хладно. С този екстракт се вечер се маже болното място, завива се с вълнено парче и се пренощува.
ДЖИНДЖИФИЛ
Не само подправка, но и едно добро средство за понижаване на холестерола и при болки в стомаха. Джинджифилът съдържа много анти-възпалителни съединения- гингероли, с което обяснява фактът защо много хора, страдащи от остеоартрит и ревматичен артрит, след консумирането на джинджифил изпитват облекчение. Гингеролите убиват раковите клетки. Джинджифилът е мощно природно болкоуспокояващо и има силни противовъзпалителни свойства, а от загряващо му можете да се възползвате като си направите вана, в която сте сипали джинджифилова отвара. Тя ще раздвижи кръвообръщението ви, ще сгрее и отпусне мускулите ви.
Джиндифилът има антисептично действие ,успокоява кашлицата. Използва се като добавка към чайовете и топлите напитки. А в комбинация с други билки увеличава действието им. Джинджифилът действа благоприятно при простудни заболявания, като понижава високата температура, облекчава мускулните и ставните и мускулни болки, облекчава главоболието.
Антибактериалните и противовирусни свойства на джинджифила за кратко време спират развитието на инфекции, причинени от трихомонас и салмонела, особено ако се комбинира с антибиотици. При болезнена менструция чаят от джинджифил значително ще успокои болките.
Джинджифилът е отличен регулатор на храносмилането и ускорява изгарянето на мазнини. Той разширява кръвоносните съдове, засилва метаболизма с до 20 процента и това го прави незаменим помощник в отслабването. Джинджифилът премахва гаденето, повръщането и газовете в червата. Ако се наложи да пътувате със самолет или кораб, половин час преди това е добре да изпиете 1 чаена чаша чай, приготвен от равни части джинджифил, салвия, маточина и мента.
РИГАН
Освен , че ухае много приятно , риганът има антимикробно и противовъзпалително действие. Той съдържа много фитонутриенти, включително тимол и розмаринова киселина, действащи като антиоксиданти, предпазващи клетъчните структури от дължащи се на кислорода увреждания. Риганът действа отхрачващо при кашлица; потогонно при трахеит, бронхит и коклюш. Чай от риган помага за преодоляване на спазми и болки в стомаха и червата, а изпит непосредствено преди лягане помага при безсъние, нервно напрежение, кашлица и лениви черва.
БОСИЛЕК
С твърде силен мирис тази подправка-билка има доказано противовъзпалително и болкоуспокояващо действие. Успешно може да се ползва при нервна раздразнителност, а също така и при пикочни възпаления. Босилекът съдържа много лутеолин - биофлавоноид, който е най-добрата защита на клетките от радиация. За да запазим сготвената храна от бързо разваляне, можем да поставим босилек, тъй като той има консервиращи и антисептичните свойства. Босилекът дразни стомашните жлези и по този начин усилва апетита.
РОЗМАРИНЪТ
е изключителна подправка, която помага за стимулиране на храносмилането, кръвообръщението и бъбреците. Много е полезен за сърдечно болни и такива със ставни заболявания. Розмаринът е истински тоник за мозъка, тъй като съдържа летливи масла, които стимулират мозъчната дейност и изострят ума.
ЧЕСЪНЪТ
e натурален антибиотик, силно оръжие за борба срещу възпаленията, намалява холестерола и високото кръвно. Чесънът е богат на витамин B6, с който се подпомага регулирането на хормоните в организма, с витамин B1 и витамин C, също и на селен, който е изключително необходим елемент за човешкия организъм. Противоглистното и бактерицидното и действие на чесъна се използва при стомашно-чревни инфекциозни заболявания. Чесънът е полезен и при сърдечно-съдови заболявания, тъй като разширява коронарните и периферните съдове, увеличава амплитудата на сърдечните съкращения и забавя сърдечния ритъм. За диабетиците също е полезно да консумират чесън, който понижава кръвната захар.
КЕРЕВИЗ (ЦЕЛИНА)
Целината има силно очистващ и подмладяваш ефект, намалява кръвното налягане, засилва имунната система. Една салата от целина ни дава енергия за цял ден, помага ни да се справим с чувството на глад, а сокът от целина изчиства токсините в кръвта ни. Специфичният вкус на целината се дължи на многото етерични масла, които съдържа. Тя предпазва организма от гъбички и бактерии, като дезинфекцира. Консумирането на прясна целина намалява вероятността от образуване на тумори и язви. Открито е и свойството на целината да неутрализира канцерогените, които се съдържат в тютюневия дим.
Избягвайте да консумирате продължително време целина, тъй като тя дразни лигавицата на червата и стомаха. Целината трябва да се избягва от хора с камъни и пясък в бъбреците и пикочния мехур.
ДЕВЕСИЛ
За девесилът казват , че притежава девет сили, така е по предание. Но истината е , че той има силно укрепващо действие, засилва имунната система, стимулира защитните сили. Използва се при възпаления на бъреците, пикочния мехур, подуване на стомаха, при сърдечни болести.
Коментари
Много съм благодарна че научих полезни неща за някои билки,които отглеждам в градината си.
Чудесно,браво!Много ми помогнахте!!!
Mnogo interesna i polezna informaciq
Изпратете коментар.
Тази страница е защитена от Закона за авторско право и сродните му права. Никоя част от тази страница не може да бъде използвана под какъвто и да е начин без изричното, писмено съгласие на авторите.
© 2009-2010 - Gradvelin.com - Велинградска медийна и информационна агенция - Всички права запазени