
Пролетна умора
14 април 2012, Събота | 20:09
Когато напролет природата се събужда от зимния си сън, много хора вместо да почувстват живителната й сила изпадат в състояние наречено пролетна умора. Тя се изразява в обща отпадналост, апатия, лесна уморяемост, главоболие, раздразнение, трудна концентрация. Организмът ни се е изтощил от дългата зима, от оскъдната слънчева светлина, от консумацията на по-малко пресни плодове и зеленчуци, от настинки и вирусни заболявания, от по-малкото движение навън.
През пролетта тялото ни трябва да се настрои на по-високите температури, на по-силната дневна светлина, която трае повече време и се отразява на биоритъма и хормоналните цикли на тялото. Преходът към лятното часово време също изтощава - нарушава се биологичният часовник на човека от загубата на сън с един час.
Лесни съвети за преодоляване на пролетната умора:
1. Намалете приемането на кафе и алкохол.
2. Не пропускайте закуската сутрин.
Тя доставя хранителни съставки, които са нужни на мозъка през деня. Пролетната авитаминоза влияе негативно на умствената дейност. Започнете закуската си с твърдо сварено яйце. Холинът, който се съдържа в него, повишава нивото на “добрия” холестерол и с това подобрява паметта. Вместо кафе, ако имате възможност, изпийте чаша сок от цвекло и моркови в съотношение 1:4
3. Правете упражнения сутрин за 15–20 мин. и разходки на слънце, поне по 30 мин.
Всекидневната сутрешна гимнастика за около 20-на минути влияе изключително тонизиращо върху организма. Става въпрос за дихателни упражнения на отворен прозорец, коремни преси, вдигане на гирички от 1 до 3 килограма – според възможностите.Ако имате възможност разхождайте се покрай река, езеро, в гората. Правете си слънчеви бани по 10-15 мин., разбира се когато слънцето не е най-силно. Така ще подготвите тялото си за лятото, като постепенно организмът ще привикне към слънчевите лъчи и ще натрупате витамин D, необходим за изработването на серотонин (хормон на щастието).
4. Ако сте много отпуснати и сънливи, вземете си кратка дрямка, не повече от 20 минути. Тя ще ви облекчи и ще ви помогне преодоляването на сънливостта.
5. Отворете прозорците и проветрете, за да промените въздуха в стаите, който е с намалени нива на кислород. Започнете да дишате! Вдишвайте бавно, за да премине повече кислород в кръвта ви, после издишвайте бързо. Всяка сутрин го правете по няколко пъти.
6. Срещу симптомите на пролетната умора особено необходим е витамин С. Той повишава съпротивителните сили на организма и укрепва кръвоносните съдове. Яжте повече плодове и зеленчуци, по възможност без термична обработка. Набавете си го от пресните салати, копривата,зелето, морковите, спанака, копъра, чесъна, лука, репичките. Не подминавайте цитрусовите плодове и ябълките. Витамините от група В –месо, птици, риба, ще ви осигурят производството на серотонин - хормона на щастието.
7. Магнезият също се бори с пролетната умора, като помага за възвръщане на работоспособността, подобрява кръвообращението и влияе благотворно на нервната система. Ако неговото съдържание в организма спадне, това може да е сигнал за сериозни заболявания. Яжте орехи - те са богати на магнезий, който подпомага възможността на мозъка да се съсредоточава и са идеално средство срещу пролетната умора. Ще доставите магнезий на организма си като си похапвате и млечни продукти, зелена салата, ядки, фасул,риба, какао и др.
8. Подкрепете сърцето си! През пролетния сезон то се нуждае от повече грижи. Хапвайте три пъти дневно по 1 с. л. преди ядене от следната смес: Нарязани на ситно 250 г орехи, 250 г стафиди, 1 лимон , към които се добавя 250 г мед.
9. Помислете за кръвното си налягане, ако то рязко спада и се чувствате замаяни. Смелете 3 лимона и ги залейте с кипната, но охладена вода. Оставете сместа да отлежи 1-2 дни в хладилника. След това добавете 250 г мед и разбъркайте. От тази смес приемайте по 1 с. л. 3 пъти дневно половин час преди хранене.
10. Хранете се разумно! Яжте често - поне 4-5 пъти дневно, на малки порции. Така поетата храна ще се смила по-ефикасно, в енергийния ви склад ще се натрупат повече хранителни вещества, а нивото на кръвната захар ще се поддържа стабилно и няма да имате енергийни спадове.
Изключете от менюто си мазните и пържени храни, а захарта и сладките изделия заменете с мед и натурален шоколад. Приемайте повече плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Не забравяйте ядките и фурмите, които са добри помощници срещу пролетната умора. Лецитинът, който се съдържа в ядките ще спомогне за ефективната дейност на паметта, а селенът в тях ще подобри настроението ви.
11. Пийте билкови чайове срещу пролетната умора. Много ефективен е чаят от копър. Той е изпитано средство срещу симптомите на умората, подпомага храносмилането и прочиства бъбреците.
Прибавете 2 чаени лъжички семена от копър към 250 мл вряща вода. Оставете да престои пет минути и прецедете.
Зеленият чай, който е един от най-богатите източници на полезни антиоксидантни съединения, също се бори с пролетната умора и стреса и подобрява общия тонус на организма.
Не забравяйте чая от шипки и коприва - мощни помощници срещу пролетната умора.
12. Къпете се ежедневно, като редувате топли и хладки душове.
Ако въпреки всички грижи симптомите на пролетната умора продължат повече от 3-4 седмици, идете на лекар. Умората може да е сигнал за ранните симптоми на анемия, заболяване на щитовидната жлеза, хепатит или чернодробно заболяване.
Коментари
Изпратете коментар.
Тази страница е защитена от Закона за авторско право и сродните му права. Никоя част от тази страница не може да бъде използвана под какъвто и да е начин без изричното, писмено съгласие на авторите.
© 2009-2010 - Gradvelin.com - Велинградска медийна и информационна агенция - Всички права запазени