Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Билки

24 юни 2013, Понеделник | 15:56

Билки

Българите от векове са познавали изключителната лечебна сила на билките и са я използвали. Според етнографските данни в миналото народната медицина си е служила със 772 вида лечебни растения. Днес се прилагат само около 300 вида, от които най-употребявани са 120. Какви са предимствата на билколечението? Най-вече това, че се използват оздравителните сили на самата природа.. Ефектът е равномерен и продължителен, макар че настъпва по-бавно. Билките обикновено са безопасни, дори и при продължителна употреба и не предизвикват странични ефекти, каквито се наблюдават често при лекуване със синтетични лекарства.

Билките могат и да овкусят намазана филийка, варени картофки, нарязано сирене като си направите шарена сол и поръсете с нея.

Шарена сол от билки:

2 суп. лъжици листа и цвят от мащерка

2 суп. лъжици листа от коприва;

1 суп. лъжица цвят от жълт кантарион;

1 суп. лъжица цвят от бял равнец;

2 суп. лъжици листа и цвят от маточина;

1 чаена лъжица листа и цвят от мента;

по 1 чаена лъжица сол, черен и червен пипер.

Използва се за поръсване на препечени филийки или ястия.

БЪЗ

БъзПетър Димков определя бъза като най-силната българска билка. Народната медицина използва както дървовидния, така тревистия и червен бъз. Лечебно въздействие имат всички части на растението. Плодовете са богати на антоцианови съединения, които неутрализират свободните ради-кали. Освен това съдържат много пектин и целулоза. Това помага за извличане на тежки метали и радиоактивни изотопи от организма. Ако те се обработват и съхраняват правилно, витамините в тях се запазват. Плодовете са богати на ценни минерали и микроелементи, които по принцип не достигат в храната през зимата.

Някои твърдят, че бъзовите плодове са токсични. В известна степен това важи за недоузрелите, затова е добре да се берат само добре узрели или дори презрели. Проучвания на немски центрове по токсикология доказаха, че тревистият бъз не е токсичен. Останаха обаче известни съмнения за дървовидния.

Билката може да се използва във всички възрасти. Тя е едно от най- добрите средства срещу анемии. Може да се прилага за профилактика и в разгара на простудно заболяване, за да предизвика изпотяване.

За целта една чаена лъжичка бъзови плодове се накисва от вечерта с 1 чаша вода, сутринта се прецежда, затопля се и се изпива на гладно. Друг вариант е 300 г сушени плодове (от аптеката през зимата), 1 л вода и 1 кг захар да се смесят и накиснат за около 7- 14 дни. Ако се използват пресни плодове, съотношението е 1 кг плодове, 1 л вода, 1 кг захар. След това течността се прецежда и може да се използва за подслаждане на чай. Студеният начин на изв-личане съхранява ензимите и не води до денатурация на солите, които са във водоразтворим вид.

Може да си приготвите и бъзово вино: 300 г сушени бъзови плодове или 1 кг пресни се смесват с 1 кг захар и 3 л вода. Сместа се държи на стайна температура и след 15- 20 дни се прецежда и се налива в дамаджани. Пие се по 50- 100 г на обед или вечер.

Сироп от черен бъз

Плодът от черен бъз се изронва с вилица от дръжките. Слага се 2-3см пласт от него в трилитров буркан, след което отгоре се посипва захар. По този начин се редуват пластовете до запълването на буркана като последно се завършва със захар. Оставя се да престои 3 седмици. Прецежда се, налива се в тъмни шишета и се съхранява на хладно място. Пие се три пъти на ден по една супена лъжица. Има силно антиканцерогенно действие, укрепва имунната система, повишава съпротивителните сили на организма. За качествата си на имуностимулатор черният бъз е наричан “българския жен-шен”.

 

БЯЛ РАВНЕЦ

Бял равнецДокторът на медицинските науки Лутце препоръчва чай от бял равнец при "нахлуване на кръв в главата с болки, сякаш ще ти се пръсне черепът, освен това при световъртеж, гадене, болки в очите и кървене от носа...". Мигренен пристъп, причинен от промяна на времето, често пъти минава само с една чаша чай от бял равнец, изпит горещ на глътки. При редовна употреба на чая мигрената може напълно да изчезне. Тъй като в стари билкарски книги белият равнец се нарича "избавление от всички беди", то той може да се използува там, където сякаш всичко вече е загубено. Чрез своята кръвопречистваща сила той изтласква от тялото редица загнездили се в него от години болести. Чаят помага много бързо при кървения в стомаха и силно кървящи хемороиди, както и при болки под лъжичката и силни стомашни киселини.

При простудявания, гръбначни или ревматични болки трябва да се пие много чай от бял равнец и то горещ, колкото може да издържи човек.

Чаят стимулира правилната дейност на бъбреците, премахва безапетитие, отстранява газове и спазми в стомаха, смущения в черния дроб, възпаления на стомашно-чревния тракт, повишава дейността на чревната жлеза и спомага по този начин за редовно ходене по голяма нужда.

Тъй като той помага чудесно и при смущения в кръвообращението и съдови конвулсии, може най-горещо да се препоръча при ангина пекторис.

Белият равнец с кръвопречистващата си  сила е идеално средство за детоксикация на организма.

Гаргара с отвара от бял равнец намалява лошия дъх в устната кухина и  
облекчава възпалени венци.
Бременните жени да избягват този чай, за да не предизвикат контракции.

За много хора белият равнец е женска билка, защото помага при маточни кръвотечения, нередовна менструация, мигрена и дори за забременяване .

Една от най-популярните рецепти е всеки ден се вари чай от 2 супени лъжици бял равнец с връх и 1 супена лъжица леко под ръба живовляк. Тази смес се кипва в 500 грама вода и после се запарва в продължение на 5 - 10 минути Щом поизстине се налива в бутилка и се пие на равни количества 3 пъти на ден преди хранене.

Неприятен сърбеж във влагалището се отстранява чрез промивки и бани на половината тяло с екстракт от бял равнец.

От билката бял равнец можете да си приготвите:

Тинктура: Набрани на слънце цветове от бял равнец се напълват (без да се тъпчат) в бутилка до гърлото и се заливат с 38 до 40%-ова плодова ракия. Бутилката се оставя да престои 14 дни на слънце или близо до печката.

Мехлем: 90 г обезсолено масло или свинска мас се загряват добре, прибавят се 15 г пресни, накъсани на дребно, цветове от бял равнец и 15 г нарязани на дребно листа от малина, оставят се малко да попращят, разбъркват се и се свалят от печката. На следващия ден сместа леко се затопля, прецежда се през ленена кърпа и се сипва в предварително приготвени чисти стъкленици. Съхранява се в хладилник!

 

РОЗМАРИН

РозмаринТази билка стимулира кръвообращението и създава усещане за бодрост.

Залейте 50 г розмарин с 1 л вряща вода, покрийте съда и оставете сместа да престои половин час. После прецедете и сипете в топлата вода във ваната. Потопете се и останете така най-много 30 мин. Ефектът е страхотен – гръбначният ви стълб ще се опъне като струна, ще усещате леко тялото си.

Много ефикасна рецепта при колит:

30 г листа и цветове от розмарин сложете в 1 л вряща вода и оставете сместа да ври 5 мин. От нея изпивайте 2-3 чаши дневно. Прекратете консумацията на зеленчуци - варени или сурови, докато трае лечението.

 

ЖИВОВЛЯК

ЖивовлякЖиловлекът расте още от първобитно време за дар на хората. Той се среща в две разновидности- широколист и остролист жиловлек.

Жиловлекът е много добър при лечение на  всякакви заболявания на дихателните органи, особено при силно затлачване с храчки, кашлица, коклюш, белодробна астма, та даже при белодробна туберкулоза. Според швейцарският пастор Кюнцле - самобитен природолечител и познавач на голямата лечебна сила на нашите растения, приложение намира целият жиловлек във всичките му видове- корени, листата, цветове и семена. Той прочиства, както никоя друга билка, кръвта, белия дроб и стомаха и поради това е много полезен за хора с малко или лоша кръв, слаби бели дробове и бъбреци. Той спомага за заякването на хилави деца, които въпреки доброто хранене изостават в развитието си.

Стрити между ръцете пресни листа, с малко сол към тях и наложени върху гърлото, лекуват гуша. Листа от жиловлек, сложени в обувките, премахват появилите се от ходене мехури. Всяка, била тя и злокачествена, язва изчезва, когато се лекува с пресни стрити листа.

При поява на цирей стрийте листа на живовляк със сол и мас, прибавете среда от черен хляб и с получената смес наложете болното място.

При колит: В 1 л вода се слагат един средно голям стрък живовляк, нарязан на ситно, 4 листенца джоджен и малко липов цвят за аромат. Билките се пускат, когато водата започне да ври и се оставя така 5 мин, после кисне 1 час, прецежда се и се пие вместо вода половин час преди ядене.

При остър гастрит: 200 г листа от живовляк се слагат в 2 чаши водка и тази смес  ври само пет минути. Прецежда се и се налива в една бутилка. Приема се  на гладно по една супена лъжица един час преди да ставане от леглото. Внимание! Не трябва да пушите един час преди, по време на процедурата и един час след нея.

 

ПОДБЕЛ

ПодбелПодбелът е едно от най-старите лекарствени растения в света. Лечебните му  свойства са били известни още в Древна Гърция. Препоръчва се при  при кашлица и задух. С отвари и настойки от листата на подбела се лекуват ларингит с пресипнал глас, белодробна туберкулоза, бронхити, бронхиална астма. Билката се прилага и за лечение на възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт,служи  като апетитостимулиращо и подобряващо храносмилането средство. Използва се също при възпалителни заболявания на пикочните пътища. С дим от сухи листа се лекува зъбобол и астматични пристъпи.

При простудна кашлица пийте настойка от подбел. 1 с. л. сухи наситнени листа се заливат с чаша вряла вода. След половин час настойката се прецежда и се пие по 2 ч. л. до 6 пъти на ден. В народната медицина е популярно налагането на пресни листа подбел върху мазоли, рани и циреи. А сокът от листата помага при хрема.

 

МАЩЕРКА

МащеркаМащерката е силно здравословна билка с много лечебни свойства и вълшебно ухание.С успех се използва при грип, хроничен бронхит, бронхиална астма, възпаление на горните дихателни пътища,  коклюш, главоболие, стомашни и чревни заболявания -язва, колит, хроничен гастрит, колики, диария. Притъпява сухата кашлицата. Гаргарата с мащерка има благоприятен ефект при възпаленията на лигавицата на устата и гърлото както и при зъбобол.  Мащерката се препоръчва се при безсъние, ниско кръвно и кожни заболявания. Много ободряващо действа сутрин чай от мащерка , вместо кафе.

С мащерка може да правите бани и компреси при заболявания на ставите, мускулите, радикулит, неврит.

За бани и компреси –Една супена лъжица от изсушената билка се залива с 400 мл. вряла вода и се запарва за 10-15 мин.

Запарка от мащерка – Една шепа от изсушената билка се залива с един литър вряла вода и се оставя да престои така една нощ, след което се прецежда. Краката и ръцете се потапят многократно в течността.
Чай от мащерка– чаена лъжица се залива с 200 мл. вряла вода и се запарва 5-10 мин

При отслабване на мускулите:

Разтривайте се с тинктура от мащерка, която пригответе  така: Натъпчете пресен цвят от мащерка в шише и залейте с плодова ракия (40 °С). Държи се 20 дена на слънце.
При изпотяване на дланите или краката:

Шепа мащерка запарете с половин литър вряща вода и оставете да престои  една нощ. След прецеждане добавете  стипца на върха на ножа. Ръцете или краката се потапят многократно в отварата и се оставят да изсъхнат.

Крем за лице с мащерка:

При редовната употреба на този крем отзвучават екземи, гнойни пъпки и сърбежи. Засегнатите участъци се мажат вечер, след почистване. Кремът се приготвя от 1 чаена лъжичка мащерка, 1 чаена чаша вода, 50 грама безсолна свинска мас и 10 грама прясно масло. Мащерката се запарва в чаша гореща вода и  кисне покрита 30 минути и се прецежда. Маста и маслото заедно се стапят на водна баня при постоянно бъркане и се долива затоплената отвара от мащерката. Сместа се изсипва в порцеланов съд и се държи похлупена на хладно.

Когато използвате мащерката за готвене:

-Добавяйте я в началото или в средата на готвенето, за да си изпусне добре етеричните масла;

-Добавяйте мащерка в сос за спагети, макарони, паста;

-С мащерка подправяйте супи и яхнии, печено месо, ястия с боб.

 

КОПРИВА

КоприваКопривата снабдява организма с ценни елементи: силиций, калий, калций, протеин, много желязо, сяра, етерични масла, белтъчини, мравчена киселина и др. Корените на копривата са просто едно богато депо на животоподдържащи вещества. Изсушени – те три години не губят свойствата си.

 

Действието на чайовете, извлеците, компресите, лапите от тях е много оздравително, при широк спектър на заболяванията: анемии, нарушена обмяна на веществата, диабет, ревматизъм, задух, главоболие, треска, жълтеница, кашлица, подагра, кожни болести, възпаление на лимфите, рани и пр. Освен че са вкусна храна като супи, бульони, ястия, копривените корени (а и цялото растение) са много полезни при отслабване и изтощение на организма, при виене на свят, вътрешна слабост, при авитаминози. Дори само ако вечер залеем няколко корена заедно със стръковете и листата със студена вода, а на другия ден пием от този извлек, ще усетим веднага благотворното действие на това чудно растение.

Древните са знаели много от тайните на копривата и са я използвали заедно с корените и семената при нервни смущения, отслабване на паметта, за укрепване на кръвоносните съдове, на сърцето и духа, както ни съобщават в своите лечебници.

Копривените  корени са особено полезни при диабет, сърдечни и мозъчни заболявания – 1-2 супени лъжици от тях можем да си сварим в половин литър вода или просто да ги накиснем за няколко часа и да пием от техния възкресителен извлек.

Против сърдечни болести:
Корените от коприва се нарязват на дребно, варят се във вода, докато остане наполовина Отварата се прецежда, пие се студена всяка сутрин преди ядене по една кафена чашка.

Против болки в белия дроб:
Копривата, заедно с корена се нарязва на дребно, вари се с половин литър вода, докато стане наполовина. Отварата се прецежда, дава се на страдащи от болки в белия дроб като чай по три път на ден.

При плексит:
Пие се чай сутрин на гладно и вечер преди лягане.След 2-3 дни може болката да се засили, но след 4-5 дни започва да утихва и на 12-ия ден съвсем изчезва.
Чаят се прави, като 1 супена лъжица суха или прясна коприва се залива с 200мл вряща вода. Кисне 5 минути, прецежда се и се изпива бавно на глътки.
Ако  движенията на крайниците са ограничени от силни болки, може да пиете чая и по три пъти на ден.

За мазане и компреси – при пострадала кожа, алергии, косопад и пр. сваряваме корени от коприва в зехтин или мас и добавяме към тях оцет – всичко в равни съотношения.

Друга много стара рецепта ни съветва да накиснем в 500 грама зехтин 3 супени лъжици от корените. След две седмици извлекът е готов и може да се взема по 1-2 супени лъжици дневно на гладно – много скоро ще усетим лечебното и силно укрепващо въздействие.

Ястията от коприва или подправени, комбинирани с корените й, както и с листата и семената й са едни от най-полезните за болни и за здрави.

Копривата е чудесно средство за подхранване на косата:
В една купичка сложете пълна шепа пресни копривени листа или 1 суп. лъжица сушени + 1 ч. лъжичка зехтин. Оставете продуктите половин час на гореща водна баня, след което ги охладете. Със сместа масажирайте корените на сухата коса, покрийте с найлон за час и половина. Накрая измийте маската с мек шампоан примесен с един жълтък

Против косопад:
- 150 г корени от коприва се варят в един литър силен оцет, докато остане наполовина. Косата се реши с тази отвара по два пъти на ден.

При удар и натъртване:
Взема се коприва, накисва се в зетин и се оставя да престои 24 часа. С това масло се разтрива засегнатото място, след това се намазва добре и се оставя да престои 24 часа. Процедурата се повтаря няколко дни, докато болното място оздравее.

 

МАТОЧИНА

МаточинаС маточина ще преборите различни болежки и ще останете изненадани от лечебните сили на билката.

Маточината се бере от края на май до юли месец, преди да е цъфнала, защото след това губи лечебните си сили.

Чаят от маточината помага срещу вируси, остри кашлици и обилно потене, при високо кръвно, невроза, ускорен пулс, мигрена, шум в ушите, подтиска гаденето, стимулира апетита,гони тревогата и раздразнението, повишава концентрацията.  Изпит вечер , преди лягане, е отлично средство за спокоен сън.

Ако страдате от възпалени венци или имате лош дъх, жабурете чай от маточина.

Според изследване, проведено през 2003 гсе  предполага, че маточината оказва влияние върху настроението и когнитивните способности на човека  и може да се използва при лечението на болестта на Алцхаймер, а консумацията на 16 г изсушени листа от маточина изостря паметта и засилва концентрацията.

При  херпес можем сами да си помогнем като  накиснем 2 до 4 ч.л. листа от маточина в чаша гореща вода за около 15 минути и след това с помощта на памучно тампонче нанесем охладената течност директно върху херпеса.

Можем да си приготвим и помада при херпес:

Пасираме половин шепа маточина и я смесваме с две супени лъжици вазелин до получаване на хомогенна смес, която оставяме да престои на тъмно и топло 2 дни. От получената помада мажем върху херпеса до оздравяване.

Да не се приема маточина при здравословни проблеми със стомаха , щитовидната жлеза  и при остра кашлица. Да се избягва приемът на чай от маточина  от хора с ниско кръвно налягане.

 

ГРАДИНСКИ ЧАЙ ( САЛВИЯ)

Градински чайEдна арабска поговорка гласи, че който си има салвия в градината, няма нужда от доктор. Салвия означава спасение. През вековете чудотворните свойства на салвията са били познати на хората и днес тя намира широко приложение в медицината. Листата на градинския чай са много богати на антиоксиданти, флавониди и полифеноли. Екстратът от салвия има способността да предпазва клетките на черния дроб и мозъка от т.н. антиоксидантен глад. Бактериалното действие на салвията пък се използва при афти и ранички в устата, болки в гърлото и фарингит. 50 капки екстрат салвия в чаша с вода е отлично средство за гаргара.

Чай от салвия може да се ползва при възпаление на жлъчния мехур, метеоризъм, гастрит, колит и язва. При първите признаци на простуда пийте чай от салвия, той ще подтисне развитието на остри респираторни заболявания. Естрогеноподобното действие на салвията се използва успешно при женски заболявания. Все още не са разгадани молекулите на салвията, които й придават този ефект, но се знае, че фитоестрогените на салвията са различни от тези на соята. Тази чудодейна билка стимулира дейността на яйчниците при младите жени и успокоява „топлите” вълни при менопауза. Обливането на главата с отвара от салвия прекратява косопада. Младите листа на салвията се използват за налагане на тумори.

При безсъние, депресия, умора и главоболие пийте чай от салвия, но внимавайте при дозирането, за да не получите сърцебиене- просто варете по-малко количество листа от салвия. Този чай ще тонизира сърдечната ви дейност, без да води опасност за сърцето. При проблеми със стомашно-чревния тракт направете си вино от салвия: 80 г листа от салвия залейте  с 1 л червено вино и оставете да престои 8 дена. Приема се по 20-30 мл след хранене.

Чай от салвия трябва да избягват бременни и кърмещи  жени, жени, оперирани от рак на гърдата и хора, болни от нефрит.

 

ЛАЙКА

ЛайкаЕдно от най-популярните лечебни растения е известната на всички лайка, която древноегипетските лечители я наричали "цвете на бога на слънцето", а старогръцките я препоръчвали при жлъчни и бъбречни камъни.

Широката употреба на лайката е научно обосновано. Фармакологични тестове доказват, че тя действа противовъзпалително, газогонно, спазмолитично и подпомага заздравяването на рани.

При безсъние – чаша преди лягане отпуска мускулите и успокоява нервната система. 2 чаени лъжици суха лайка се изсипват в  200 мл вряща вода и се оставят да престоят около 10 минути.

Запарка отлайка се прави като  1 супена лъжица от билката се залива с 200 мл. кипяща вода. Кисне 1 час. Прецежда се и се приема наведнъж. Дозата е 3 чаши дневно, като всяка доза трябва да бъде  прясно приготвена.

Чаят от лайка намалява спазмите и киселините в стомаха, като се пие след хранене.
При трудно заздравяващи рани се правят компреси от запарка от лайка.
С масло от лайка се разтривайте при невралгии и ревматизъм в ставите, при умора в крайниците. Маслото се приготвя по следния начин: С набрани на слънце, пресни цветове от лайка се напълва свободно малко шишенце до гърлото и  се заливат със студено дървено масло или зехтин. Шишето се затваря добре и  се оставя 14 дни на слънце, след което се съхранява в хладилника.

Лайков мехлем: 250 г свинска мас се затопля и щом  почне да пращи, се прибавят две препълнени шепи пресни цветове от лайка. Сместа се разпенва, разбърква се, съдът се покрива и се оставя да пренощува в хладно помещение. На следващия ден сместа леко се подгрява и изстисква през ленена кърпичка. Накрая се изсипва в стъклени шишенца или стъкленици.Този мехлем може да се използува за лечение на рани и хемероиди.

Изключително е и приложението на лайката в козметиката:

Парната баня с лайка почиства добре лицето и прави мека и еластична кожата. В един литър вода варете 1-2 лъжици лайка. Докато отварата е още гореща наведете лицето си над  нея, като покриете  главата си с хавлиена кърпа. Стойте така около десетина минути.

При старееща,повяхнала и  набръчкана и кожа се препоръчват маски от лайка - 3 с. л. цветчета се заливат с чаша кипяща вода и киснат до изстиване. С прецедената настойка се напоява марля, която сгъвате на  няколко ката и слагате  на лицето за 15-20 мин. При  много суха кожа след това се намажете с растително масло.

Против торбички под очите направете следния лосион: 1 с. л.  розмарин и 2 с. л.  лайка залейте с 250 мл.  вряща вода и оставете да киснат 1 час. Направете си  компрес с памук, напоен с настойката.


СМРАДЛИКА

СмрадликаСмрадликата е известно лечебно растение. Тя има противовъзпалително, антисептично и кръвоспиращо действие.  Приложенията на тази билка са много, но преди всичко се използва в козметиката за лечение на гнойни кожни обриви, рани, циреи, при потене на краката, окапване на косата, кървящи ,подути и гнойни венци.

 

Употребява се и за бани при екземи, хемороиди, за промивки при бяло течение, за налагане на лапи при гнойни рани и циреи, за компреси при младежки пъпки.
В смес със сол и нишадър се използва за гаргара при гърлобол и жабурене за заякване на венците.

100 г. ситно нарязани листа на смрадлика се варят в литър вода. Сместа се прецежда и се използва за жабурене, бани и промивки. Прилага се веднъж дневно.
Не използвайте смрадликата за вътрешно лечение.Когато правите гаргара, не я дръжте дълго време в устата, за да не побелее лигавицата и да не стане болезнена.

Против възпалени венци една ефикасна рецепта:
По една супена лъжица лайка и смрадлика и една чаена лъжичка сода бикарбонат врят в половин литър вода.

Сместа се прецежда и с получената отвара се жабурят венците.

 

ЖЪЛТ  КАНТАРИОН

Жълт КантарионОсновната съставка на жълтия кантарион е хиперицин, който има успокояващо действие. Благодарение на хиперицина чаят от жълт кантарион с успех се използва при психични неразположения и леки видове депресии.

Жълтият кантарион е много ценен за хора със стомашни неразположения - лошо храносмилане, диария, колики, газове, гадене, киселини.

При начални симптоми на настинка и грип, болки в гърлото и хрема, започнете навреме да пиете чай от жълт кантарион, за да преодолеете по-бързо тези неразположения.

Много полезно за домашната аптечка е маслото от жълтия кантарион. Прилага се при пресни наранявания, , отворени рани, кръвоизливи, подуване на жлезите, груба кожа на лицето. При тези случаи маслото се приготвя със зехтин по следния начин: Набрани на слънце цветове се сипват (без да се тъпчат) в шишенце до гърлото и се заливат със зехтин. Шишето  се оставя няколко седмици на слънце или до печката. Когато придобие червен цвят се филтрира през кърпа. Съхранява в тъмни шишенца. При рани от изгаряния добре е маслото от жълтия кантарион да се приготви с ленено масло.

Настойка от жълт кантарион: 500 мл. зехтин, 500 мл. мастика или ракия, прясно набран жълт кантарион в стадий на бутонизация (пъпки преди цъфтеж). Начин на приготвяне: В стъклен съд се слагат пъпките от  кантариона и се заливат с мастиката (ракията). Оставят се на слънце 40 дни, като от време на време се разклащат. След 40 дни се прецежда и се прибавя зехтинът. Сутрин на гладно се пие по 1 с. л. от извлека, като преди това се разклаща. Продължава, докато се изпие цялото съдържание. Това лечебно средство има тонизиращо действие, засилва имунната система и подобрява общото състояние на организма

Тинктурата от жълтия кантарион се приготвя като в 1 литър ракия се сипват четири шепи цветове, набрани на слънце и бутилката се оставя на слънце или на топло за 3 седмици. Тази тинктура се прилага при неврити, неврози, безсъние, неврастения външно за разтриване, а вътрешно – веднъж дневно по 10-15 капки в супена лъжица вода.

 

ШИПКА

ШипкаШипките са идеално средство за укрепване на имунната и кръвоносната система, щитовидната жлеза и главния мозък. За профилактично третиране и ускорено възстановяване на кожата (дерма, епидермис, колаген и еластин), за укрепване на кръвоносните съдове и клетъчните мембрани на всички клетки с цел тяхното пълноценно функциониране. Тя е добро помощно средство в терапията срещу песъчинки и камъни в пикочните пътища, както и в борбата срещу инфекции - пневмония скарлатина, дифтерия, коклюш. Шипката влияе благотворно на функционирането на черния дроб, понижава нивото на кръвната захар, което я прави подходяща за болни от диабет.

Чай от шипка се препоръчва се при лечение на грип, кашлица, носни и маточни и кръвотечения,след прекарани заболявания, за засилване и укрепване организма на болния.

Дори и да се чувствате здрави, пийте шипков чай, за да се чувствате тонизирани и работоспособни!

 

МЕНТА

МентаАроматната мента е една от най-използваните билки поради многото си полезни въздействия. Древните римляни смятали, че мирисът на мента подобрява паметта и усилва мозъчните функции.

Ментата е подходяща за лечение при главоболие, безсъние, виене на свят, при депресия и епилепсия.

За жабурене или пиене (по две супени лъжици след ядене) направете следната смес: Накиснете листа от мента в червено вино за 8 дни в съотношение 1 към 10.
От мента се правят и компреси при, натъртвания, кожни обриви и циреи.

 

НЕВЕН

НевенТова красиво жълто-оранжаво цвете не само краси дворовете на къщите, но е и много полезно. За лечебни цели се  използва цялата надземна част -цветове, стъбла и листа. Бере се при силно слънце, когато лечебната му сила е най-голяма. Чай от невен се  препоръчва при, чернодробни заболявания, жълтеница, язва на стомаха, възпаление на дебелото черво, при воднянка, кръв в урината. Той действа успокояващо и е добър при високо кръвно налягане. При запек и при глисти също идва на помощ чаят от невен , приготвен от две равни чаени лъжички цветчета на чаена чаша вода.

Според  д-р Боон счита невенът за най-важното лечебно средство при ракови заболявания, когато вече не може да се направи операция и препоръчва да се пие чай от невен продължителен период от време.

Прясно изцеденият сок от листа, дръжки и цветове невен се прилага с голям успех даже за рак на кожата. Кървав белег може да изчезне, ако се маже продължителен период от време по няколко пъти на ден с пресен сок. Същото се отнася и за пигментация и старчески петна. По този начин могат да се отстранят и грапави, ракоподобни кожни петна.

Мехлемът от невен е изключително ефикасен при разширени вени, при следоперативни рани и рани от изгаряне,подутини от измръзване и е чудесен помощник  при гъбички по краката.

Пригответе мехлема по следния начин: ситно Нарязвате на ситно четири препълнени шепи цветове, стъбла и ги изсипвате в 500 г сгорещена чиста свинска мас. Пържат се кратко време, като се бъркат с дървена лъжица. Съдът се маха от котлона, покрива се престоява  една нощ. На другия ден сместа се затопля леко и се прецежда се през ленена кърпа, след което се насипва в сухи малки бурканчета. Мехлемът може да се приготви и със зехтин.
При генитални гьбични заболявания правете промивки и бани с невен като  2 супени лъжици билка се запарват с 500 мл вода.

При контузии рани с кръв, рани от залежаване, при отоци и разтеглени мускули се препоръчват компреси с тинктура от невен, разредена с преварена вода. Тинктурата пригответе по следния начин: Заливат се 100 г (една пълна шепа) цветчета с 1 литър домашна ракия и бутилката се оставя на слънце или на топло място за14 дни.

Тази тинктура използвайте и за регулиране на менструацията, като  вземате наведнъж по 30 капки дневно.

 

ЛАВАНДУЛА

ЛавандулаLavare е латинското наименование на лавандулата и означава „мия“, заради усещането за чистота и лекота, което билката създава. И наистина лавандулата е билка, която се грижи за чистотата. Лавандуловото масло има дезинфекциращ ефект, дължащ се  наи антисептичните и антимикотичните му свойства и се използва  при, псориазис, акне и други възпалителни заболявания на кожата. Втриването на лавандулово масло в скалпа на главата унищожава дори гниди и въшки. При екзема маслото от лавандула  се комбинира с масло от невен.

Маслото от лавандула се използва и при всякакъв вид мускулни и ревматични болки, при болки вгърба и ставите.

Чай от лавандула понижава кръвното налягане и подобрява циркулацията на кръвта.

Той стимулира отделянето на урина и ограничава възпалителните процеси при цистит.

Чай от лавандула се приготвя като 1 с.л. от билката се залива с 400 мл вряла вода и се оставя да кисне 1 час. Пие се по 100 мл 15 минути преди ядене, 4 пъти дневно.

Коментари

Каква е трайноста на набраните билки мента и мащерка.И има ли лечебни свойства след дългогодишно съхранение.

#7 Оля в Вторник, 19 януари 2016 12:57

bravo mole li da varq ma6terkata namesto da q zaparqvam 6te ima li efekt

#6 ariel в Петък, 04 декември 2015 09:01

mnogo polezna statia za vsi4ki koito se interesuvat ot bilkovo le4enie!!!!

#5 milkolesov в Четвъртък, 28 май 2015 22:32

Браво за статията! Много добре написана. Аз самият се интересувам от домашно приготвени билкови лекарства.

#4 John в Събота, 14 март 2015 17:39

:y

#3 в Петък, 27 февруари 2015 17:18

napravo namam dumi.tova koeto e pisano e super poneje az samiya hoda vıv velingrad na poçivka i dolo gore poznavam bilkite ise lekuvam sıs tah...mnogo bolesti prekarah no ...bız..esuper prava vsaka godina siropa...çudno lekarstvo koeto go nama po aptekite...sega şte naprava mehlema ot neven na priyatel....priyaten den....çorlu..turciya.....

#2 fero в Събота, 12 юли 2014 17:44

Отлична статия! Поздравления!

#1 sel в Неделя, 19 януари 2014 13:16

Изпратете коментар.

Вашето име (псевдоним):

:):Dlol  :(:<  huh  thumbdownthumbup  c

Вашият имейл:

 Екипът на Градвелин.ком си запазва правото да изтрива коментари по собствена преценка. При неточности в публикациите, моля информирайте ни по скайп или имейл.

Най-коментирани новини през последния месец:


01 януари 1970 | 02:00

01 януари 1970 | 02:00

01 януари 1970 | 02:00

01 януари 1970 | 02:00

01 януари 1970 | 02:00
 

Тази страница е защитена от Закона за авторско право и сродните му права. Никоя част от тази страница не може да бъде използвана под какъвто и да е начин без изричното, писмено съгласие на авторите.

© 2009-2010 - Gradvelin.com - Велинградска медийна и информационна агенция - Всички права запазени